اگر از علاقمندان ساخت انواع گل سر، کش مو و حتی وسایل تزئینی هستید، حتماً می‌دانید که ساخت گل‌های رنگارنگ چقدر می‌تواند در خلق آثار هنری‌تان کمک کننده باشد. یکی از وسایل پرطرفدار امروز، نمدهای رنگارنگ است که در ساخت گل‌های نمدی به کار می‌روند.

در ادامه با گردونک همراه باشید تا شما را با ساخت یک نمونه گل نمدی ساده آشنا کنیم که قطعاً در خلق این دست سازه‌ها به کار می‌آید.

در ساخت آثار هنری متنوع، ذوق و سلیقه هنرمند در کنار چاشنی خلاقیت، نقش مهمی بازی می‌کند. این روزها قشر نوجوان و جوان به دنبال امتحان کردن چیزهایی تازه هستند که رنگارنگ و خوش ظاهر باشند. به عنوان نمونه می‌توان به انواع گل سر، کش‌های تزئینی و انواع دیگر تزئیات زیبا و خوش آب و رنگ مو اشاره کرد. اینجا است که ساخت گل‌های نمدی رنگارنگ خیلی به کمک‌تان خواهد آمد.

در ادامه به مرور یکی از ابتدایی‌ترین مدل‌های ساخت گل نمدی خواهیم پرداخت، اما پیش از شروع بد نیست نکته‌ی مهمی را با شما در میان بگذاریم.

نکته‌ی مهم:

بهتر است در تهیه آثار و دست سازه‌های نمدی از نمد پشمی صد درصد خالص استفاده کنید. از دید یک هنرمند ماهر در این زمینه ظاهراً تفاوت بزرگی بین نمدهای پلی استری و نمدهای پشمی وجود دارد، به طوری که نمدی پشمی اصل هم بافت غنی و زیباتری دارد و هم رنگ‌های آن درخشان و جذاب‌تر هستند. این نوع نمد شاید کمی گران‌تر باشد، اما در نهایت باعث می‌شود آثار هنری شما بهتر به چشم آمده و توجه بیشتری به خود جذب کنند.

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

البته شاید انواع ساده‌تر که قطعاً ارزان‌تر هستند، برای شروع تجربه کردن ساخت دست سازه‌های نمدی ایده بهتری باشند، اما رفته رفته و با افزایش تجربیات قطعاً خود شما هم ترجیح می‌دهید از متریالی استفاده کنید که ارزش زمانی که صرف کرده‌ای را داشت و در نهایت زیباترین آثار هنری را خلق کند. پشم اصلی است و فراموش نکنید که استفاده از وسایل اصل بهترین گزینه است.

روش ساخت گل نمدی

اما برای ساخت گل نمدی به چیزهای زیادی احتیاج ندارید. نمد در رنگ‌های دلخواه، چسب حرارتی، نخ و سوزن، مروارید یا مهره‌های رنگی در صورت نیاز و البته الگو. در ادامه دو مدل الگوی این نوع گل را در اختیار شما قرار  می‌دهیم، می‌توانید آنها را روی کاغذ پرینت کرده و بعد از بریدن قسمت‌های اضافی، روی نمد پیاده کنید.

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

باقی کار بسیار ساده است، الگو را روی نمد فیکس کرده و خطوط را با کمک یک ماژیک حرارتی بکشید. سپس الگو را برش بزنید. یک پیشنهاد مفید برای برش زدن نمد استفاده از «کاغذ فریزر» است. بهتر است بخش موم مانند کاغذ را روی نمد گذاشته و با استفاده از یک اتوی گرم آن را به نمد متصل کنید.

در ادامه با استفاده از یک قیچی تیز کاغذ و نمد را همزمان برش بزنید، خواهید دید که کار اکنون چقدر ساده‌تر پیش می‌رود. هرچند استفاده از نمد اصل این کار را حتی به مراتب راحت‌تر می‌کند. بعد از پایان کار برش زدن، کاغذ را از نمد جدا کنید، اکنون طرح شما آماده است.

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

باقی کار خیلی ساده است. الگوی به دست آمده را از قسمت داخلی به آرامی دور هم می‌پیچیم تا در نهایت شکل گل رز را به ما بدهد. برای تمیزی بیشتر کار می‌توانید کمی چسب به قسمت انتهایی گل بزنید تا قطعات به خوبی سرجای خود فیکس شوند. در ادامه بسته به هدف ساخت گل می‌توانید آن را روی کش، تل سر، گیره یا هر وسیله تزئینی دیگر نصب کنید. 

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

همچنین در صورت علاقه می‌توانید بعد از کامل کردن گل، در قسمت مرکزی آن از انواع نگین، مروارید یا مهره‌های رنگی برای تزئین استفاده کنید. این دیگر به سلیقه شما بستگی دارد که گل خود را چگونه جذاب‌تر کنید.

چطور گل نمدی ساده بسازیم؟

امیدوارم از این مدل ساده گل نمدی لذت برده باشید، در فرصت‌های دیگر دیگر مدل‌ها گل نمدی را همراه شما عزیزان مرور خواهیم کرد.