این روزها ساخت عروسک‌های نمدی به فعالیتی پرطرفدار تبدیل شده است. یکی از بهترین الگوها برای ساخت این نوع عروسک‌ها، یونیکورن یا همان اسب تک شاخ است. اما آیا می‌دانید برای ساخت اسب تک شاخ نمدی به چه چیزهایی احتیاج دارید؟

گردونک را در مرور مراحل ساخت یک اسب تک شاخ نمدی و زیبا همراهی کنید.

اسب تک شاخ از موجودات افسانه‌ای و جذاب ادبیات فولکلور غربی است، هرچند علاقه به این مخلوق خاص و زیبا محدود به کشورهای غربی نبوده و به صور مختلف در کشورهای دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته است. این مخلوق زیبا به ویژه توجه کودکان را به خود جلب کرده است و به همین خاطر شاهد ساخت آثار مختلف سینمایی و حتی انیمه و انیمیشن‌هایی با محور این شخصیت هستیم.

اما عروسک یونیکورن هم بسیار مورد توجه این گروه سنی است و به همین خاطر بسیاری از فعالان این عرصه و هنرمندان خوش ذوق دست به کار شده و آثار زیبایی با الهام از این شخصیت خلق کرده‌اند. ساخت عروسک نمدی با تم و موضوع اسب تک شاخ یکی از این کارها است.

اگرچه به نظر می‌رسد گروه مد نظر برای ساخت چنین چیزهایی کوکان هستند، اما ساخت این عروسک‌ها به عنوان نشانه گذار کتاب، آویز موبایل و حتی یک دکوری ساده برای بزرگسالان هم جذاب است.

در ادامه گردونک در نظر دارد مراحل ساخت یک نمونه آویز کوچک اسب تک شاخ نمدی را مرور کند که شاید برای شما نیز جالب توجه باشد. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

 • پارچه نمدی سفید و بنفش برای ساخت عروسک اسب شاخ دار
 • نمد سفید و رنگی برای ساخت ابر و رنگین کمان
 • الیاف برای پر کردن عروسک
 • نخ رنگی
 • نخ نایلونی محکم برای آویزان کردن اسب تک شاخ
 • نخ طلایی برای شاخ یونیکورن
 • سنگ‌های کریستال شفاف
 • ماژیک مشکی
 • سوزن و قیچی
 • چسب حرارتی
 • آویز کوچک مناسب برای اتاق کودک
 • الگو

روش کار:

در ابتدا الگوی زیر را پرینت گرفته و برش بزنید. تکه‌های الگو را به تعداد درج شده روی نمد کشیده و با رعایت فاصله‌ای کم برای دوخت، برش بزنید.

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

مراحل بعدی ساده است. در ابتدا به سراغ ساخت رنگین کمان می‌رویم. تکه‌های نمد را طبق رنگ‌های مدنظر خودتان انتخاب کرده و الگوی رنگین کمان را کشیده و برش بزنید. سپس آنها را به ترتیب دلخواه روی هم چیده و با نخ‌های رنگی می‌دوزیم. بعد از دوخت هر دو قسمت پشت و روی رنگین کمان آنها را بهم می‌دوزیم. 

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

در این مرحله یک تکه نخ به ابعاد دلخواه انتخاب کرده و آن را به آویز چوبی متصل کرده و سر دیگر آن را بین دو تکه رنگین کمان قرار داده و با چسب حرارتی محکم می‌کنیم. در نهایت این بخش را نیز می‌دوزیم تا محکم‌تر شود.

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

همین مراحل را برای ابرها نیز تکرار می‌کنیم، اما داخل هر کدام از ابرها را با الیاف پر می‌کنیم تا حالت برجسته پیدا کند. در نهایت چهار ابر ساخته شده را روی پایه‌های رنگین کمان سوار می‌کنیم.

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

حالا نوبت ساخت عروسک تک شاخ است. ابتدا تکه‌های پشت و جلوی بدن را روی هم قرار داده و با دوخت دندان موشی می‌دوزیم. یک قسمت را کوک نزده و از همانجا داخل بدن عروسک را با الیاف پر می‌کنیم. در نهایت این قسمت را نیز می‌دوزیم. با استفاده از یک ماژیک چشم عروسک را طراحی کرده و با مقداری کمی رنگ پودری یا لوازم آرایش گونه عروسک را صورتی می‌کنیم.

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

حالا نوبت اتصال اسب تک شاخ به آویز متحرک است. از سوراخ سر چوب یک نخ نایلونی رد می‌کنیم. حالا دو سر نخ را از یکی از کریستال‌های درشت عبور می‌دهیم و کریستال را به وسیله چسب حرارتی در جای خود محکم می‌کنیم. در نهایت با استفاده از چسب حرارتی دو سر نخ را در گودی پشت گردن اسب تک شاخ محکم کرده و سرانجام تکه‌های مربوط به یال و دم اسب تک شاخ را نیز در محل‌های خود قرار داده و چسب حرارتی می‌چسبانیم.

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

حالا نوبت درست کردن شاخ است. تکه مثلثی شکل مربوط به شاخ را که از قبل برش زدیم از وسط تا کرده و می‌دوزیم. البته توجه باشید که از قبل یک تکه نخ طلایی را در بخش داخلی مثلث بچسبانید تا بعداً خطوط روی شاخ را شکل بدهد.داخل مثلث را با الیاف پر کرده و ادامه نخ طلایی را به شکل مارپیچ روی شاخ پیچیده و محکم کنید. در نهایت شاخ را در محل خود روی پیشانی اسب چسبانده یا بدوزید.

اکنون یکی از اسب‌ها آماده است. برای کامل شدن کار باید سه اسب تک شاخ دیگر آماده کرده و در اطراف آویز به همین شکل متصل کنید.

چگونه اسب تک شاخ نمدی بسازیم؟

آویز اسب تک شاخ شما آماده است. امیدوارم آن را تهیه کرده و اتاق کودک خود را زیباتر کنید.