عروسک سازی یکی از رشته‌های هنری جذابی است که در سال‌های اخیر بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. این روزها عروسک‌های نمدی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. به همین مناسب در این مجال به سراغ مرور مراحل ساخت یک عروسک گربه نمدی بامزه رفتیم.

در ادامه و با مرور مراحل ساخت این عروسک گردونک را همراهی کنید.

عروسک‌ها از دیرباز یکی از همراهان همیشگی کودکان و به ویژه دختر بچه‌ها بودند. اما رفته رفته استفاده از لوازم و مواد جدید در ساخت عروسک‌ها باعث شد که آنها از یک بازیچه صرف، به آثاری هنری و چشمگیر تبدیل شوند. یکی از لوازمی که این روزها برای ساخت عروسک‌ها در ابعاد و اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد نمد است.

عروسک‌های نمدی چه آنها که در ساخت‌شان از پارچه‌های نمدی استفاده شده است و چه آنها که با هنر کچه دوزی خلق شده‌اند، دارای سادگی توأم با جذابیت هستند. در سال‌های اخیر ساخت عروسک‌های نمدی در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است و بانوان بسیاری به دنبال یادگیری این هنر رفته‌اند.

ساخت عروسک‌های نمدی می‌تواند کاری سرگرم کننده و جذاب باشد. هرچند این روزها این کار مبدل به منبع درآمدی برای خانم‌های خانه‌داری شده که علاقمند به انجام کارهای هنری هستند. به هرحال چه این عروسک‌های زیبا را برای سرگرمی و هدیه دادن به عزیزان‌تان می‌سازید و چه از این راه درآمدی کسب می‌کنید، از خلاقیت و ذوق و سلیقه برای زیباتر کردن کارهای خود استفاده کنید.

اما در ادامه به مرور مراحل ساخت این گربه نمدی بامزه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

برای درست کردن این عروسک به چه چیزهایی احتیاج داریم؟

  • الگوی عروسک (به صورت فایل PDF)
  • نمد در رنگ دلخواه 
  • الیاف برای پر کردن بدن عروسک
  • چرخ خیاطی، سوزن و نخ
  • خط کش
  • مداد هم رنگ با نمد (در اینجا مداد صورتی)
  • علامت زن نامرئی
  • چشم عروسک

اما مراحل ساخت عروسک به چه شکل است؟

در ابتدا الگوی عروسک را کپی گرفته و برش بزنید. در ادامه با استفاده از سوزن ته گرد الگوها را روی نمد محکم کنید. بهترین شیوه قرار دادن الگو روی تکه نمد در فایل PDF نشان داده شده است. همچنین به تعداد هر تکه از الگو توجه داشته باشید.

در نهایت الگوها را با رعایت یک فاصله درنظر گرفته شده برای دوخت برش بزنید. در این مرحله هر خط، نقطه یا دیگر نشانه‌های درج شده روی الگو را با استفاده از علامت زن نامرئی روی نمد منتقل کنید.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

در مرحله بعد با استفاده از نوک یک قیچی گلدوزی تیز دو سوراخ کوچک برای قرار دادن چشم‌ها روی صورت عروسک ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این سوراخ‌ها دقیقاً روی مرکز حرف ایکس درج شده روی الگوی صورت ایجاد شده باشد. چشم‌ها را در محل خود قرار داده و آن را به خوبی ثابت کنید تا بعدا جابجا نشوند.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

حالا جزئیاتی همچون مژه، ابرو، بینی و دهان عروسک را با استفاده از نخ مشکی، گلدوزی کنید. حالا نوبت کامل کردن کار سر عروسک است. بخش مثلثی شکل قسمت بالای سر عروسک را بدوزید. این کار را برای تکه پشت سر عروسک نیز تکرار کنید. حالا دو تکه پشت و جلوی سر عروسک را روی هم گذاشته و بعد از میزان کردن، به یکدیگر متصل کنید. توجه کنید که یک حفره برای پر کردن سر عروسک باقی بگذارید. در نهایت سر عروسک را با الیاف پر کرده و حفره را نیز بدوزید. با استفاده از کمی نخ محل آن را مشخص کنید تا بعداً سر و تنه را راحت‌تر به هم متصل کنید.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

حالا نوبت گوش‌های عروسک است. ابتدا تکه داخلی را روی تکه بیرون دوخت بزنید و در نهایت دو تکه پشت و جلوی گوش را بهم بدوزید. البته یک سوراخ برای پر کردن گوش باقی بگذارید. بعد از پر کردن گوش‌های عروسک با الیاف سوراخ باقی مانده را نیز بدوزید و در نهایت هر دو گوش را با استفاده از سوزن ته گرد در محل خود سنجاق کرده و کوک بزنید.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

مجدداً همین مراحل را برای تنه و دست‌های عروسک نیز تکرار کنید. تکه‌های پشت و جلو را بهم دوخته و با استفاده از حفره باقی مانده آنها را با الیاف پر کرده و شکاف را بدوزید. اما برای پاهای عروسک ابتدا دو تکه عقب و جلو را بهم متصل کرده و با الیاف پر کنید اما بخش انتهایی پا را باز بگذارید. حالا با استفاده از شکل پای عروسک، بخش جلو و عقب را روی نمدی که برای کف پا برش زده‌اید، مشخص کرده و با ماژیک محو شونده علامت بنزید. سپس با استفاده از این دو نقطه، کفی را به پا متصل کرده و کوک بزنید. فراموش نکنید قبل از کامل شدن دوخت کف، پا را با الیاف بیشتری پر کنید تا کمی حجیم‌تر شود.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

حالا نوبت متصل کردن سر به تنه است. ابتدا با استفاده از تعدادی سوزن ته گرد، سر را در محل مناسب به تنه وصل کرده و سپس با استفاده از سوزن و نخ، سر را با کوک‌های ظریف به تنه وصل کنید. چندین مرتبه بخش انتهایی سر و فوقانی تنه یا همان گردن را به هم کوک زده و محکم کنید.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

حالا محل مناسب برای قرار گرفتن دست‌ها را مشخص کرده و آنها را به تنه وصل کنید. برای این کار ابتدا با استفاده از نخ دولا یک دست را به تنه متصل کرده و سپس سوزن را از نقطه مقابلش در سمت دیگر بیرون آورده و دست دیگر را به تنه می‌دوزیم. چندین بار این کار را تکرار میکنیم تا دست‌ها به خوبی در جای خود محکم شوند. در نهایت همین کار را برای پاهای عروسک نیز تکرار می‌کنیم.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

حالا که مراحل ساخت بدن عروسک تمام شد، نوبت آماده کردن لباس است. در این مرحله از چرخ خیاطی و دوخت زیگ زاگ استفاده کنید. ابتدا لبه‌های پارچه را پس دوزی کنید تا بعداً ریشه نشود. در نهایت محل‌های مشخص شده را با ماژیک علامت گذاشته و با چرخ خیاطی بدوزید. پارچه را از محل تعیین شده تا زده و خیلی نزدیک به لبه چرخ کنید، به طوری که بعداً روبان به راحتی عبور کند. حالا دو تکه روبان هم اندازه را بردارد، قسمت پشت و جلوی لباس را مشخص کرده و روبان‌ها را از شکاف‌های ایجاد شده عبور دهید.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

حالا نوبت لباس پوشاندن به عروسک است. به سوراخ‌های لباس که محل قرار گیر دست‌های عروسک هستند توجه کنید. حال روبان‌ها بکشید تا یقه لباس جمع شود و سپس دنباله روبان‌ها را به صورت یک پاپین روی هر یک از شانه‌های عروسک شکل دهید.

در مرحله بعدی به سراغ ساختن کفش عروسک می‌رویم. در ابتدا اطراف قسمت‌های خالی روی کفش را کوک بزنید. همچنین لبه فوقانی کفش را نیز برای زیبایی بیشتر دوخت دندان موشی می‌زنیم. یک پاپیون کوچک آماده کرده و روی کفش متصل می‌کنیم. حالا نوبت وصل کردن کفش به کفی است. باز هم ابتدا با استفاده از ماژیک نامرئی قسمت پشت و جلوی کفش را روی کفی علامت گذاشته و سپس کفی را در محل مناسب خود وصل می‌کنیم.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

اما گربه جذاب و زیبای ما یک چمدان کوچک نیز لازم دارد. تکه‌های کناری چمدان را به بخش پشتی آن وصل کرده و کوک ساده می‌زنیم. جزئیات لازم را روی تکه نمد جلوی چمدان چسبانده یا متصل می‌کنیم و سپس دسته‌های چمدان را نیز روی پخش پشت و جلو وصل می‌کنیم. تکه بالایی را به بدنه چمدان متصل می‌کنیم اما شکافی کوچک باقی می‌گذاریم که از طریق آن داخل چمدان را با الیاف پر کرده و بعد از اتمام کار شکاف را می‌دوزیم.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

البته می‌توانید بعد از پرکردن چمدان با الیاف دسته‌ها را به آن وصل کنید. برای این کار ابتدا یک سمت دسته را با استفاده از کوکی ریز به چمدان متصل کرده، سپس سوزن را مستقیماً از چمدان عبور داده و از سمت پشتی خارج می‌کنیم حال دسته دیگر را به چمدان متصل و با کوکی ظریف ثابت می‌کنیم. برای سمت دیگر دسته‌ها نیز همین کار را تکرار می‌کنیم.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

الگوی برش خورده پاپیون را برداشته و از وسط (درازا) تا می‌کنیم و سپس بخش بیرونی را کوک می‌زنیم. بخش داخلی پاپیون را کمی چین داده و کوک می‌زنیم. حالا پاپیون را به حالت مناسبت درآورده و سپس تکه میانی را مطابق شکل زیر به آن متصل می‌کنیم. حال که پاپیون زیبای شما آماده است، آن را در محل مناسب خود روی سر عروسک محکم کنید.

چگونه یک عروسک گربه نمدی درست کنیم؟

باقی کار ریزه‌کاری‌هایی ساده است. مثلا می‌توانید با مداد صورتی کمی گونه‌های عروسک‌تان را صورتی کنید. همچنین برای این کار می‌توانید از سایه چشم یا رژگونه نیز استفاده کنید.

امیدوارم این عروسک زیبا را آماده کرده و از هنر خود لذت ببرید. آیا شما نیز طرفدار ساخت عروسک‌های نمدی هستید؟