عروسک‌های نمدی فرق چندانی با عروسک‌های دیگر ندارند. آنها هم می‌توانند فوق‌العاده جذاب و دوست داشتنی باشند. به همین خاطر ساخت این نوع عروسک‌ها مورد توجه بسیاری قرار دارد.

در ادامه با گردونک همراه باشید تا به مرور روش ساخت یک مدل موش نمدی بامزه بپردازیم. شاید این ایده به درد شما هم بخورد.

برای ساخت عروسک نمدی معمولاً به ابزار و وسایل چندانی نیاز نداریم. گاهی حتی شما برای دوخت آنها نیازمند الگوی خاصی هم نیستید و می‌توانید با استفاده از ذوق و سلیقه و البته خلاقیت خود، خالق شخصیت‌های عروسکی جذاب و دوست داشتنی باشید.

از سوی دیگر عروسک‌های نمدی مخصوص قشر خاصی هم نیست. کودکان مسلماً از این دست سازه‌های جذاب و بامزه لذت می‌برند، اما بزرگترها هم می‌توانند از آنها به عنوان آویز موبایل یا جاکلیدی استفاده کنند. به هر حال هنر عروسک سازی و به ویژه عروسک سازی با نمد هنری سرگرم کننده و جالب توجه است که می‌تواند در عین حال برای شما منبع درآمدی هم باشد. به طوری که این روزها بسیاری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام یا حتی تلگرام هنر دست خود را برای فروش به مشتریان عرضه می‌کنند.

در ادامه گردونک قصد دارد به مرور ساخت یک عروسک بانمک موش نمدی بپردازد. شما می‌توانید از این عروسک که الگوی آن در دو اندازه مختلف عرضه می‌شود، به عنوان آویز موبایل یا جاکلیدی یا فقط برای تزئین استفاده کنید. همچنین در مورد رنگ عروسک و نوع تزئینات آن هم خود را مقید به طرح ارائه شده ندانسته و حتماً از نوآوری و سلیقه‌ی خود استفاده کرده و خالق عروسکی متفاوت و جذاب باشید.

اما برای ساخت این عروسک نمدی به چه لوازمی احتیاج داریم؟

لوازم مورد نیاز:

  • نمد در رنگ دلخواه
  • سوزن، قیچی، نخ مناسب
  • مروارید یا دکمه برای چشم
  • الیاف برای پر کردن بدن عروسک
  • الگو

خب برای شروع کار مثل هر عروسک نمدی دیگر شما نیازمند طراحی الگوی مد نظر خود هستید. البته این موش نمدی بامزه دارای الگو در دو اندازه کوچک و بزرگ است که شما می‌توانید بسته به سلیقه خود یکی از آنها را برای شروع انتخاب کنید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

الگوی فوق را روی یک کاغذ A4 پرینت گرفته و سپس اطراف هر تکه از الگو را برش بزنید. همانگونه که مشاهده می‌کنید هر جزء بدن موش به تفکیک مشخص شده است. همچنین روی هر بخش ذکر شده که باید چند بار از آن برش بزنید. در ادامه قطعات برش خورده الگو را روی پارچه نمدی مورد نظر قرار قرار داده و با سوزن ته گرد محکم کنید. سپس قطعات را به تعداد مشخص شده برش زده و کنار بگذارید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

از تکه مربوط به بدن شروع می‍کنیم. تکه بدن را روی دولای بسته پارچه گذاشته و برش بزنید. سپس بخش منحنی اطراف آن را با استفاده از نخ محکم و مناسب به صورت دندان موشی دوخت بزنید. فراموش نکنید بخش پایینی بدن را باز بگذارید. بعد از تمام شدن دوخت، نوبت پر کردن بدن عروسک با الیاف است. به میزان کافی الیاف داخل بدن عروسک بگذارید تا به خوبی فرم بدن را شکل دهد. سپس تکه پایینی بدن را در بخش تحتانی بدن قرار داده و دور تا دور آن را بدوزید. تا اینجا شما بدن عروسک را کامل کرده‌اید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

در مرحله‌ی بعد به سراغ گوش‌های موش می‌رویم. هر گوش دارای دو تکه مجزا است که بهتر است برای ساخت آن از دو رنگ نمد متفاوت استفاده کنید. دراینجا ما از نمد مشکی برای بخش داخل استفاده شده است. دو بخش را روی هم بگذارید به طوری که قاعده هر دو روی هم قرار گیرد. اکنون تکه داخلی را با دوخت بخیه روی تکه بزرگ‌تر فیکس کنید. بعد از آماده کردن هر دو گوش آنها را کمی تا بزنید تا شباهت بیشتری به گوش موش پیدا کنند. سپس در محل مناسب خود روی بخش سر موش بدوزید. (بخش فوقانی تنه)

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

در گام بعدی نوبت به دم موش می‌رسد. تکه مربوط به دم را دوخت زده و سپس آن را با الیاف پر کرده و سرجای خود محکم کنید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

و در نهایت دست‌های موش خود را آماده کنید. شما می‌توانید بخش کف دست موش را با قیچی برش زده و فرمی انگشت مانند به آن بدهید. دست را هم با الیاف پر کرده و در جای خود بدوزید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

در خاتمه و در بخش فوقانی سر موش، با استفاده از نخ مشکی فرم پوزه را شکل داده و دکمه یا مهره‌های مشکی را در جای خود محکم کنید تا چشمان موش نیز کامل شود. سبیل‌های موش را هم می‌توانید با استفاده از نخ مشکی درست کنید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

اکنون موش زیبا و بامزه شما آماده است. می‌توانید با قرار دادن یک گل کف دو دست موش آن را جذاب‌تر کنید. همچنین می‌توانید از همین ایده استفاده کرده و موش‌های دیگری در رنگ و اشکال مختلف بسازید.

چطور موش نمدی بامزه بسازیم؟ (همراه با الگو)

امیدوارم از همراهی با گردونک و مرور طرز ساخت این عروسک نمدی زیبا لذت برده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما نیز در میان بگذارید.