ساخت حصار چوبی کار مشکلی نیست اما استفاده از لوله‌های PVC علاوه بر ساده‌تر کردن فرآیند ساخت، نکات مثبت دیگری نیز دارد. برش زدن منظم چوب و رنگ کردن آن وقت‌گیر است و نیاز به ابزارآلات بیشتری دارد. اگر حصار چوبی زیر بارش برف و باران باشد، زودتر خراب می‌شود. در مقابل اگر از PVC استفاده کنید، با یک دریل ساده و گردبر، می‌توانید حصاری منظم و زیبا بسازید.

در این مقاله‌ی گردونک به روش ساخت یک حصار ساده به کمک لوله‌های PVC می‌پردازیم.

ابزار و وسایل لازم برای ساخت حصار PVC

برای ساخت فنس محکم از فلزات استفاده می‌شود و ابزارآلات نسبتاً متنوعی نیاز است. ساخت حصار از جنس چوب، اگر به مقوله‌ی زیبایی و نظم اهمیت ندهید، بسیار ارزان و ساده است و ابزاری جز اره دستی و چکش نیاز نیست. ساخت حصار از لوله‌های PVC به دریل و گردبر نیاز دارد اما خوشبختانه دریل چیزی است که در دسترس اغلب افراد است. گردبر که در واقع اره‌ای به صورت دایره است و برای برش قطعه‌ی گرد از چوب به کار می‌رود نیز ارزان است.

لوله‌های PVC از نظر استحکام نسبتاً محکم هستند اما اگر قرار است به حصار نیروی زیادی وارد شود، بهتر است به فکر ساخت حصار آهنی باشید!

یکی از مزیت‌های اساسی PVC نسبت به چوب این است که نیازی به رنگ‌کاری نیست و حتی پوششی برای مقاوم‌سازی در برابر باران و رطوبت لازم نیست. PVC مثل چوب در درازمدت پوسیده نمی‌شود و محل تجمع حشرات نیست.

بهتر است ببنیم برای ساخت حصاری از جنس PVC چه ابزار و مواد اولیه‌ای لازم است:

  • خطوط افقی حصار: لوله‌ی PVC با قطر کافی، لوله‌های ۶ اینچ و بالاتر مناسب است
  • خطوط عمودی حصار: لوله‌ی PVC با قطر کوچک‌تر نظیر لوله‌ی سه چهارم اینچ
  • درپوش لوله‌های PVC برای مسدود کردن سر لوله‌های کوچک

  • تعدادی پیچ خودکار کوچک با سر شش ضلعی

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

و ابزار لازم:

  • دریل
  • متر
  • مته مناسب برای سوراخ پیچ‌های خودکار کوچک
  • گردبر با قطر مساوی لوله‌های عمودی
  • قیچی برش لوله‌های PVC
  • گیره برای گرفتن لوله‌ها حین برش یا سوراخ زدن

برش زدن و سوراخ‌کاری لوله‌ی ضخیم و افقی فنس

قبل از هر چیز محل نصب کردن حصار را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید ارتفاع حصار و طول آن چقدر باشد.

لوله‌ی افقی یا به اصطلاح ریل حصار که لوله‌ای ضخیم است را با طول مناسب برش بزنید. اگر قیچی برش لوله برای بریدن لوله‌ی قطور مناسب نیست، می‌توانید با اره آهن‌بر این کار را انجام بدهید.

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

گام بعدی ایجاد سوراخ‌هایی برای عبور لوله‌های عمودی است که بدون ابزار مناسب، دشوار است چرا که باید بالا و پایین لوله سوراخ زده شود و سوراخ‌ها روبروی هم باشد. البته لوله‌های PVC انعطاف‌پذیر هستند و نیازی به دقت بسیار بالا نیست.

برای این مهم می‌توانید ابتدا محل سوراخ‌ها را با ترسیم خطی مستقیم در بالا و پایین لوله مشخص کنید. دقت کنید که خط بالا و پایین تقریباً دو سمت قطر باشد.

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

اگر از دریل ایستاده استفاده می‌کنید، می‌توانید گردبر بلند تهیه کنید و فرآیند سوراخ زدن به مراتب ساده‌تر می‌شود چرا که سوراخ بالا و پایین در یک مرحله زده می‌شود. به علاوه می‌توانید با سه تکه چوب، جیگ یا به عبارت دیگر گیره‌ای محکم برای نگه داشتن لوله حین سوراخ‌کاری بسازید و چرخش آن را مهار کنید. به نمونه‌ی زیر توجه کنید:

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

قطر گردبری که با آن سوراخ زده می‌شود، می‌بایست مشابه لوله‌های عمودی حصار باشد.

برش لوله‌های عمودی حصار

قبل از برش زدن در مورد ارتفاع فنس بیاندیشید تا اشتباهی رخ ندهد.

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

 

بریدن لوله‌های عمودی فنس به مراتب ساده‌تر است و پیچیدگی خاصی ندارد. به خصوص که می‌توانید با قیچی مخصوص برش لوله‌های آب یا لوله‌های PVC باریک، به راحتی برش‌ها را انجام بدهید.

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

لوله‌های عمودی فنس از پایین با زمین برخورد دارند و مشکلی وجود ندارد اما از بالا مهار نشده‌اند و ممکن است کسی آنها را خارج کند. برای مهار کردن می‌توانید پیچ خودکار با سر شش گوش نسبتاً بزرگ تهیه کنید و پس از اتصال فنس در محل، پیچ‌ها را در لوله‌های افقی محکم کنید. بنابراین طول پیچ را به گونه‌ای انتخاب کنید که بیشتر از قطر لوله‌ها نباشد و در واقع سر تیز آن از سمت دیگر بیرون نزند. مته‌ی مورد نیاز برای سوراخ کردن لوله‌ها را نیز با توجه به قطر پیچ انتخاب کنید.

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

قبل از سرهم کردن فنس، سوراخ‌ها را با فاصله‌ی مساوی از سر لوله‌ها ایجاد کنید. 

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

می‌توانید دو سوراخ بزنید که یکی زیر ریل بالا و دیگری زیر ریل پایین حصار است و در واقع حرکت لوله به سمت بالا، با دو پیچ محدود می‌شود.

آموزش ساخت حصار از لوله‌های PVC

نصب حصار و رنگ‌آمیزی

در نهایت نوبت به مستقر کردن فنس در محل می‌رسد. ابتدا ریل بالا و پایین را محکم کنید و دقت کنید که سوراخ عبور لوله‌ها در یک راستا باشد! سپس لوله‌های عمودی را عبور بدهید. برای ساده‌تر شدن کار می‌توانید لوله‌ی عمودی ابتدا و انتها را در ریل بالا و پایین قرار بدهید تا اشتباهی در خصوص سوراخ‌ها رخ ندهد و سپس لوله‌های دیگر را اضافه کنید.

درپوش‌های پلاستیکی لوله‌های باریک را روی لوله‌ها قرار بدهید. اگر رنگ لوله‌های پی‌وی‌سی که معمولاً خاکستری یا سفید است، موردپسند نیست، می‌توانید با رنگ‌آمیزی زیبا و خلاقانه، منظره‌ای خیال‌انگیز با فنس PVC ایجاد کنید.