روباه یکی از حیوانات زیبا و بانمک طبیعت است که در بسیاری از آثار ادبیات کودکان و حتی انیمیشن‌ها حضور داشته است. نمونه‌اش شخصیت رابین هود در کارتونی معروف به همین نام. به همین خاطر بد نیست این بار به سراغ چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی برویم.

در ادامه با گردونک همراه باشید تا مراحل ساخت این عروسک را مرور کنیم.

در سال‌های اخیر استفاده از عروسک‌های نمدی در ابعاد و اشکال گوناگون بسیار متداول شده است و این روزها بسیاری از کودکان از این عروسک‌ها به طرق مختلف استفاده می‌کنند. همچنین ساختن عروسک‌های نمدی در بین بزرگسالان نیز مورد استقبال قرار گرفته است و از آنها به شکل جاکلیدی، تزئین اتاق کودک یا در ساده‌ترین شکلش یعنی به عنوان اسباب بازی به وفور استفاده می‌شود.

به همین مناسبت بد نیست در میان جلوه‌های مختلف دنیای هنر، این بار تمرکز خود را روی ساخت یک عروسک نمدی زیبا به شکل روباه بگذاریم. الگوهای و روش‌های مختلفی برای ساخت عروسک روباه وجود دارد. شما می‌توانید هم از نمد و پارچه برای این کار استفاده کنید و هم به سراغ هنر کچه دوزی بروید. اما برای شروع ما به سراغ آموزش یک روباه نمدی بامزه رفتیم.

یک هدیه زیبا و بانمک برای کودکان، دوستان یا دیگر عزیزان‌تان که می‌توان ذوق، خلاقیت و هنرمندی شما را به رخ بکشد.

وسایل مورد نیاز برای ساخت عروسک روباه نمدی

  • پارچه نمدی در رنگ‌های قرمز یا نارنجی، سفید و مشکی
  • پوزه یا دماغ مناسب عروسک، همچنین می‌توانید از نمد مشکی مخصوص استفاده کنید.
  • ماژیک علامت زن محو شونده
  • پرزگیر لباس
  • به میزان کافی الیاف برای پر کردن عروسک
  • رنگ پودری یا رژ گونه
  • روبان
  • قیچی مخصوص برش نمد 
  • سوزن و نخ به رنگ نمد استفاده شده
  • چسب مناسب پارچه یا چسب حرارتی

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

مراحل ساخت

مثل هر عروسک دیگری، در اینجا نیز ابتدا باید الگوی عروسک را کپی گرفته و برش بزنید. همچنین به تعداد مورد نیاز هر تکه توجه داشته باشید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

برای اینکه محصول نهایی ظرافت و زیبایی خاصی داشته باشد، بهتر است برش زدن الگو رو خیلی جدی گرفته و آن را به دقت انجام دهید تا لبه‌های بخش‌هایی مثل دم یا گوش، ظاهری نرم و ظریف داشته باشند. حتی برای اطمینان بیشتر می‌توانید در این مرحله هر تکه را از وسط تا زده و اندازه و شکل لبه‌های هردو طرف را با هم چک کنید.

برای جزئیات استفاده شده روی صورت، گوش، دم یا سینه می‌توانید از مقداری چسب حرارتی استفاده کرده و تکه‌ها را سرجای خود محکم کنید. در صورت تمایل می‌توان به جای این کار تکه‌ها را با نخ همرنگ و مناسب روی کار دوخت.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

هنگام دوختن یا چسباندن تکه‌ها حتماً موقعیت قرار گیری آنها روی بدن و فاصله‌شان از لبه‌ها را به دقت اندازه گیری کنید تا عروسک‌تان ظاهری دلپذیرتر داشته باشد. به همین خاطر می‌تواند با استفاده از ماژیک محو شونده محل مناسب را مشخص کرده و با استفاده از سنجاق ته گرد تکه‌ها را در محل مشخص فیکس کنید تا بعداً سر فرصت آنها را چسبانده یا بدوزید. در ادامه با استفاده از نخ همرنگ لبه‌های کار را دوخت دندان موشی زده و همین کار را تا انتهای طرح ادامه دهید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

بهتر است پیش از ادامه کار همه تکه‌ها و جزئیات لازم روی گوش، بدن و صورت عروسک را چسبانده یا بدوزید. در این مرحله حتی می‌توانید دماغ عروسک یا پوزه مخصوص عروسک و یا پوزه برش خورده از نمد مشکی را نیز در محل خود جاگذاری کنید. طبق معمول اندازه گیری از لبه‌های کار و جای گذاری در محل مناسب را فراموش نکنید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

در این مرحله شکل کلی تکه‌های عروسک به صورت زیر است:

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

حالا نوبت به گوش‌ها می‌رسد. دو تکه پشت و جلوی گوش را روی هم قرار داده و با استفاده از سوزن و نخ همرنگ و مناسب آنها را بهم می‌دوزیم. باز هم اینجا از دوخت دندان موشی برای وصل کردن تکه‌ها استفاده می‌کنیم. همچنین برای ظریف کاری بیشتر بهتر است فاصله دوخت‌ها به یک اندازه بوده و در نزدیکی لبه، کار دوخت را انجام دهیم. همین کار را برای گوش دیگر نیز انجام می‌دهیم.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

حالا با چند کوک ساده، گوش‌ها را روی سر عروسک و در محل مناسب محکم می‌کنیم. فراموش نکنید که لبه‌ی تحتانی گوش داخل سر قرار می‌گیرد و دوخت آن قابل مشاهده نیست. 

در ادامه با استفاده از ماژیک محو شونده فرم چشم و لبخند روباه را روی صورت طراحی می‌کنیم. حالا با نخ مشکی چشم و خط لبخند را گلدوزی می‌کنیم. سعی کنید این کار را با ظرافت زیادی انجام داده و شکل خطوط را رعایت کنید. برای انجام دادن چشم دیگر کار را بچرخانید و سپس کار گلدوزی را انجام بدهید تا ظاهری بهتر داشته باشد.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

در نهایت بعد از پایان کار بد نیست صورت عروسک را کمی رنگ و لعاب دهید. برای این کار می‌توانید از رنگ‌های پودری یا لوازم آرایش استفاده کرده و با استفاده از گوش پاک‌کن، گونه‌های عروسک را کمی صورتی یا قرمز کنید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

حالا وقت متصل کردن دو تکه سر به یکدیگر است. بخش چهره و پشت سر را روی هم گذاشته و با دوخت دندان موشی بهم متصل می‌کنیم. توجه داشته باشید که یک شکاف کوچک را باز بگذارید تا الیاف را از آنجا وارد سر عروسک کنید. بعد از پر کردن سر عروسک می‌توانید این درز را هم با دوخت دندان موشی بدوزید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

بعد از این مرحله نوبت آماده کردن دم روباه می‌رسد. دو تکه را روی هم گذاشته و آنها را بهم بدوزید. باز هم از طریق یک درز کوچک دم را با الیاف پر کنید. سپس به سراغ تنه عروسک رفته و همین مراحل را تکرار کنید. اما توجه داشته باشید که از قبل دم را در محل مناسب قرار داده و با کوک محکم کنید. سپس بعد از دوختن لبه‌های بدن دم را نیز با دوخت ظریف سرجایش قرار داده و بعد با الیاف بدن عروسک را نیز پر کنید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

حالا نوبت متصل کردن سر و بدن عروسک به یکدیگر است. با نخ همرنگ سر و تنه را بهم بدوزید. توجه کنید که پوزه و دهان روباه دقیقاً بالا گودی وسط بخش قلب مانند و سفید روی بدن روباه باشد. حالا تمام اطراف سر را با دوخت‌های ظریف به بدن متصل کنید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

قبل از خاتمه کار می‌توانید پرزهای روی عروسک را با کمک پرزگیر لباس کمی پاکسازی و تمیز کنید تا نتیجه هنرتان جلوه زیباتری داشته باشد. حالا عروسک روباه‌تان آماده است. می‌توانید آن را به فرزند یا دوست عزیزتان هدیه کرده و با به عنوان جاکلیدی یا آویز از آن استفاده کنید.

چگونگی ساخت عروسک روباه نمدی

امیدوارم از ساخت این روباه بامزه نیز لذت برده باشید. تا دیر نشده دست به کار شوید و هنر خود را در دنیای عروسک سازی به نمایش بگذارید.