این روزها ساخت انواع آویز و جاکلیدی نمدی متداول شده است، ضمن آنکه بسیاری از بانوان هنرمند سعی می‌کنند وسایل جانبی دیگری همچون کیف یا جاکارتی را هم با جاکلیدی ست کنند. در این مجال قصد داریم مراحل ساخت یک آویز جاکلیدی لاما از جنس نمد بسازیم.

در ادامه همراه گردونک باشید تا ببینیم برای ساخت این آویز جاکلیدی بامزه به چه چیزهایی نیاز داریم؟

ساخت انواع عروسک‌های حیوانات با نمد یکی از سرگرمی‌های جذاب و نیز یکی از منابع درآمد است، سرگرمی که با صرف کمی وقت، اندکی هزینه و البته به کارگیری چاشنی خلاقیت می‌تواند منشأ ساخت بسیاری از آثار هنری و وسایل مفید و کاربردی باشد.

در این میان ساخت آویز جاکلیدی یا حتی آویز موبایل با استفاده از نمد و الهام از مخلوقات بامزه، جذابیتی خاص دارد. واقعیت این است که گاهی ترجیح می‌دهیم به جای استفاده از اکسسوری یا وسایل تزئینی گرانقیمت، کمی ذوق و سلیقه به خرج داده و ایده‌های ذهنی خود را به واقعیت بدل کنیم. همچنین گاهی هدیه گرفتن چیزهای بامزه از دوستان و عزیزان‌مان، باعث شادی ما می‌شود. حتی هدیه دادن این اقلام به دیگران نیز برای خود ما مایه غرور و سرگرمی است. ساخت عروسک و پرداختن به هنر عروسک سازی یکی از بهترین راه‌ها برای نمایش این ذوق و سلیقه است.

به همین مناسبت در نظر داریم در این مجال شما را با لوازم مورد نیاز و مراحل ساخت یک جاکلیدی بانمک نمدی آشنا کنیم که در ساختش از لاما الهام گرفته شده است. حیوانی پشمالو ملقب به شتر بی کوهان که در آمریکای جنوبی زندگی ‌می‌کند.

برای شروع کار تنها به مقداری نمد در رنگ دلخواه‌تان، کمی الیاف برای پر کردن بدن عروسک، حلقه آویز یا جاکلیدی، سوزن و نخ و قیچی نیاز داریم.

ابتدا کار را با پرینت گرفتن الگوی عروسک شروع می‌کنیم. الگوی این عروسک لامای بامزه را از لینک زیر دانلود کنید:

بعد از چاپ الگو روی کاغذ، الگو را برش زده و با استفاده از سنجاق ته گرد روی نمد پیاده می‌کنیم. باقی مراحل بسیار ساده است. نمد را برش زده و تکه مربوط به پوزه را روی بخش جلویی بدن عروسک چسبانده یا می‌دوزیم. توجه داشته باشید که از قبل با استفاده از نخ گلدوزی مشکی طرح دهان و بینی لاما را روی تکه نمد سفید پوزه مشخص کنید.

با استفاده از ماژیک مشکی یا استفاده از دو منجوق یا مهره ریز سیاه رنگ چشمان عروسک را نیز ایجاد کنید. همچنین با استفاده از نخ گلدوزی مشکی اشکال وی یا هفت مانندی روی بخش جلویی بدن لاما بدوزید. 

در این مرحله یک تکه روبان به طول چهار سانتیمتر بریده و آن را به صورت یک حلقه درآورید. این حلقه را در جای مناسب بین دو گوش و بالای سر عروسک بین دو تکه پشت و جلو قرار دهید.

چطور جاکلیدی لامای نمدی درست کنیم؟

در ادامه این دو تکه را با استفاده از دوخت دندان موشی بهم می‌دوزیم، بدین شکل روبان بین دو تکه بدن در جای خود محکم می‌شود. بخشی از بدن را به صورت یک شکاف بازنگه داشته و از آنجا با کمک یک میله چوبی الیاف را وارد بدن عروسک می‌کنیم تا به حجم دلخواه برسد. توجه کنید که حتماً فضای داخلی پاها و گردن لاما را به خوبی با الیاف پر کنید.

چطور جاکلیدی لامای نمدی درست کنیم؟

اکنون کار تمام شده و عروسک زیبا و آویز جذاب شما آماده استفاده است. می‌توانید با استفاده از روبان آن را به حلقه جاکلیدی متصل کرده یا از آن به عنوان آویز موبایل استفاده کنید. امیدوارم از ساخت این عروسک کوچک اما بامزه لذت ببرید.